-
Вашата количка е празна!
Обратна осмоза - част 2
Кои вредни химикали се отстраняват чрез процеса обратна осмоза?
1. Нитрати.
Нитратите са често срещан проблем в аквариумите, произвеждани от разлагането на рибни отпадъци или когато живите растения и водорасли се разпадат. Това може да бъде вредно за рибите, когато е във високи концентрации. Водата помага за намаляване на нивата на нитрати в аквариумите, като премахва много от разтворените твърди вещества.
2. Фосфати.
Фосфатите се образуват в аквариумите чрез аквариумните добавки и храната за риби. Други източници на фосфати могат да бъдат чешмяната вода, естествени камъни и субстрати като коралов пясък, който съдържа високи нива на този елемент. Осмозната вода помага за намаляване на нивата на фосфати в аквариумите, създавайки по-здравословна среда за рибите и растенията.
3. Хлор.
Хлорът може да бъде вреден във високи концентрации. Той се образува и когато фосфатните молекули се свързват с хлорни атоми, което обикновено се случва, когато аквариумната вода е изложена на слънчева светлина или други източници на ултравиолетова светлина. Обратната осмоза премахва хлора от водата, като я прави безопасна.
4. Амоняк.
Амонякът се получава, когато рибните отпадъци се разлагат и когато неизядената рибна храна се разгради. Той е вреден за рибите, защото е силно токсичен и може да причини увреждане на хрилете, водещо до респираторен дистрес. Обратната осмоза спомага този процес да не се случва.
5. Магнезий.
Магнезият може да бъде въведен във вашия аквариум чрез добавяне на аквариумна сол, от която всички аквариуми се нуждаят, за да поддържат здравословен химичен състав на водата. Също така, може да се образува и чрез процеса на растеж на кораловия риф. Докато коралите растат, те отделят калциев карбонат. Калциевият карбонат реагира с магнезия във водата, за да образува нов магнезиев карбонат. Обратната осмоза може да помогне за отстраняването на магнезия, което спомага за стабилизиране на нивата на pH на аквариума.
6. Сулфат.
Сулфатът е често срещан елемент в аквариумната вода. Образува се, когато сярната киселина реагира с вода или чрез разграждане на органични вещества. Сулфат-редуциращите бактерии консумират сулфат и произвеждат сероводород. Това може да причини раздразнение на хрилете на рибата и да доведе до развитие на черна плесен. Обратната осмоза премахва сулфата от водата.
7. Калций.
Калцият също е често срещан елемент във водата. Той е необходим за растежа на рибните кости и люспи, но може да бъде и вреден, като понякога запушва хрилете на рибите. Oбратната осмоза ефективно премахва калция от аквариумите, тъй като има много високо ниво на чистота.
8. Силикат.
Силикатът присъства във водата, защото е естествено срещащо се съединение. Можете да го намерите в скали и минерали, а също така е страничен продукт от специфични промишлени процеси. Това е един от най-разпространените минерали в аквариумите. Обратната осмоза значително ще намали количеството силикат във вашата аквариумна вода.
Осмозната вода е чудесен вариант за акваристи с малък или голям опит. Условието е да сте извършили правилно проучване на самия процес.
Обратната осмоза не само може да бъде от полза за вашата екосистема, но и да направи водата по-чиста и по-безопасна.
В нашия сайт, aquarium.bg, ще откриете системите за обратна осмоза, които предлагаме, на световноизвестни марки.
Остави коментар